Krakowski startup DefendEye wprowadził na rynek pierwszego na świecie w pełni autonomicznego drona, zaprojektowanego z myślą o wsparciu operacji ratunkowych i obronnych. Zespół kierowany przez seryjnego przedsiębiorcę Jamesa Bucheimana stworzył innowacyjne rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umożliwia wszechstronny i bezpieczny monitoring z powietrza bez potrzeby konfiguracji urządzenia, czy angażowania wyszkolonych pilotów. Dron DefendEye nie tylko samodzielnie lata, ale także realizuje powierzone mu misje. Wbudowana technologia AI potrafi zidentyfikować człowieka z góry niezwykle szybko i precyzyjnie, co czyni DefendEye wyjątkowo skutecznym w operacjach obronnych i ratunkowych, jak również w zastosowaniach cywilnych, takich jak rolnictwo czy inspekcja infrastruktury.
Współczesne drony znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach – od operacji wojskowych i ratowniczych, przez monitorowanie upraw rolnych i stanu gleb, aż po inspekcje infrastruktury i logistykę. Dotychczas jednak, obsługa dronów, zwłaszcza w skomplikowanych misjach takich jak ratownictwo morskie, gaszenie pożarów czy poszukiwania zaginionych ludzi, wymagała zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wprowadzenie autonomicznych dronów, które mogą realizować te zadania samodzielnie i bez czasochłonnej konfiguracji urządzenia, otwiera nowe możliwości, zapewniając szybsze, bardziej efektywne i bezpieczne operacje.
Pierwszy na świecie w pełni autonomiczny dron
W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, krakowski startup DefendEye stworzył pierwszego na świecie autonomicznego drona o podwójnym zastosowaniu. Ich technologia zapewnia firmom oraz jednostkom wojskowym, siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym dostępne i wszechstronne rozwiązanie do monitoringu z powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych dronów, DefendEye nie wymaga ani skomplikowanej konfiguracji, ani specjalistycznych umiejętności do obsługi. Potrafi samodzielnie wystartować, przeszukać teren, zidentyfikować cele i je śledzić, a następnie bezpiecznie wylądować. Ich technologia identyfikuje ludzi z powietrza i dzięki widokowi stosującemu odpowiednie znaczniki w czasie rzeczywistym, pozwala operatorowi natychmiast zrozumieć gdzie znajdują się poszukiwane osoby. Tym samym DefendEye eliminuje konieczność dłuższej analizy czy nawet zgadywania co dokładnie widać na obrazie z wysokości. Tak zaawansowany poziom autonomii znacząco upraszcza operacje, redukując potrzebę szkolenia operatorów i pozwalając na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Innowacyjny system startupowy i autorskie kontrolery lotu
Zespół DefendEye stworzył także dedykowaną wyrzutnię startową (Launch Tube), której kompaktowe rozmiary umożliwiają łatwe przenoszenie w plecaku lub montaż na stałych elementach, takich jak ogrodzenia czy budynki. Zintegrowana z czujnikami ruchu wyrzutnia może automatycznie uruchamiać drona, gdy wykryje ruch lub obecność człowieka w promieniu 20-50 metrów, co zapewnia natychmiastową reakcję bez konieczności ludzkiej interwencji, dzięki czemu doskonale sprawdza się w ochronie obwodowej, kontroli granic oraz działaniach kryzysowych. Co więcej, przeciwieństwie do innych producentów, DefendEye zaprojektował własne kontrolery lotu, które pozwalają sztucznej inteligencji w pełni kontrolować operacje lotnicze. Ten wysoki poziom autonomiczności, w połączeniu z wykorzystaniem niskokosztowych, biodegradowalnych i ekologicznych materiałów gwarantuje przystępny poziom cenowy i szeroką funkcjonalność.
Mimo niskich kosztów produkcji, dron wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym m.in. kamerę noktowizyjną i system AI, dzięki czemu jest zdolny wykrywać obiekty lub ludzi z wysokości nawet 100 metrów. Po zlokalizowaniu, dron może automatycznie podążać za człowiekiem i dostarczać dane w czasie rzeczywistym. Jego lekka konstrukcja, wynosząca poniżej 250 gramów, spełnia wszystkie regulacyjne limity dotyczące masy, co pozwala także na jego szerokie zastosowanie w sektorze cywilnym.
“Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie zrewolucjonizuje rynek dronów. Jego pełna autonomiczność, w tym start, gwarantuje wiele zastosowań i przede wszystkim brak konieczności wielogodzinnych szkoleń czy angażowania wykwalifikowanych pilotów.” - komentuje James Bucheim, co-founder i CEO DefendEye. Zidentyfikowanie człowieka z powietrza jest bardzo trudne i nawet wyszkoleni operatorzy często mają z tym problem. Nasz system AI wbudowany w drony, sprawia, że jest to bardzo proste i szybkie zadanie, dostarczając precyzyjne informacje. Po zlokalizowaniu człowieka z góry dron może automatycznie śledzić tę osobę i dostarczać dane w czasie rzeczywistym, co czyni go nieocenionym wsparciem nie tylko w operacjach wojskowych, ale także podczas akcji ratunkowych na morzu lub w poszukiwaniach osób zaginionych w lasach. Połączenie wbudowanej AI i prostego, lecz inteligentnego systemu startowego tworzy nowy ekosystem w przestrzeni dronów, pozwalając nam szybciej, taniej i bardziej efektywnie odnajdywać ludzi." - dodaje Bucheim.
Podwójne zastosowanie
Opracowane przez zespół DefendEye rozwiązanie cechuje się podwójnym zastosowanie. Choć oczywistym odbiorcą technologii są jednostki wojskowe i służby bezpieczeństwa, dron DefendEye oferuje szerokie możliwości również w sektorze cywilnym. W operacjach ratowniczych, takich jak gaszenie pożarów, strażacy mogą natychmiast wystrzelić drona, aby ocenić temperaturę i zidentyfikować źródła ognia, zwiększając bezpieczeństwo przed wejściem do płonącego budynku. W ratownictwie morskim może szybko zlokalizować osoby za burtą. Z kolei w sektorze cywilnym dron DefendEye świetnie sprawdza się w monitorowaniu upraw rolnych, gdzie sztuczna inteligencja pomaga identyfikować problematyczne obszary, a także liczeniu i lokalizacji zwierząt hodowlanych. Ponadto, rozwiązanie to może być wykorzystywane do inspekcji infrastruktury, lokalizowania awarii przewodów energetycznych oraz monitorowania postępów na placach budowy, co eliminuje konieczność angażowania człowieka i pozwala na bieżące raportowanie.
“Tradycyjne drony wymagają wykwalifikowanych operatorów i są kosztowne w użytkowaniu. Nasze rozwiązanie eliminuje te ograniczenia, oferując zaawansowane możliwości monitoringu powietrznego dostępnego dla szerszego grona użytkowników.” – mówi James Buchheim, CEO DefendEye. “Wykorzystując sztuczną inteligencję, demokratyzujemy technologie dronów, zwiększając ich dostępność zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i cywilnych.” - dodaje Bucheim.
DefendEye jest na etapie zamykania pierwszej rundy finansowania z gronem międzynarodowych inwestorów, co pozwoli jej na zdecydowane zwiększenie wolumenu produkcji i w pełni wejść na globalny rynek. W najbliższych latach z pewnością drony, a szczególnie te pracujące autonomicznie realizując powierzone im misje, będą odgrywać kluczową rolę w wielu sektorach. Ich zastosowanie może zrewolucjonizować nie tylko sektor przemysłowy, obronności i bezpieczeństwa, ale także przyczynić się do szybszego i bardziej efektywnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/powstal-pierwszy-na-swiecie-w-pelni-autonomiczny-dron-niewymagajacy-konfiguracji-ani-obslugi-pilota-polski-startup-defendeye-zrewolucjonizuje-operacje-obronne-i-ratunkowe